Верховний Суд України закрив провадження у справі за позовом компаній, пов’язаних із родиною Суркісів, проти Національного банку, Міністерства фінансів, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та ПриватБанку. Це рішення унеможливлює стягнення з державного банку понад 250 мільйонів доларів США. Про це повідомила пресслужба ПриватБанку.
У рішенні суду зазначено:
“Постанова Верховного суду про задоволення касаційних скарг НБУ та ПриватБанку є остаточною та оскарженню не підлягає”.
За словами члена правління ПриватБанку з питань реорганізації та проблемних активів Солвіти Деглави, дана справа є лише однією з чотирьох, які ініціювали компанії, пов’язані з родиною Суркісів, з метою оскарження законності процедури bail-in, що відбулася під час націоналізації банку. Подібні процеси тривають також у судах Кіпру.
У НБУ уточнили, що Верховний Суд виключив із рішення суду апеляційної інстанції висновки про необхідність розгляду цих позовів у господарському судочинстві. Мова йде про оскарження договорів купівлі-продажу акцій ПриватБанку, актів виконання зобов’язань за ними та вимог щодо компенсації з боку банку.
Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк було націоналізовано, а кошти компаній-нерезидентів, пов’язаних із колишніми власниками, зокрема Camerin Investments LLP, Sunnex Investments LLP та інших, було примусово конвертовано в капітал банку в рамках процедури bail-in. У 2017 році суд першої інстанції задовольнив вимоги компаній Суркісів щодо визнання незаконною цієї процедури.
Загалом компанії Суркісів намагаються стягнути понад 350 мільйонів доларів у судах різних юрисдикцій. У березні 2024 року Верховний Суд уже відмовив у задоволенні аналогічного позову на цю ж суму, а в листопаді того ж року інше рішення Касаційного господарського суду остаточно підтвердило неможливість повернення ПриватБанку колишнім власникам.