10 найпотужніших сонячних електростанцій в Україні:

Економіка

Розвиток сонячної енергетики в Україні набирає стрімких обертів. За декілька останніх років зведено десятки великих СЕС, а все більше домогосподарств встановлюють власні сонячні панелі. За даними Держагентства з енергоефективності та енергозбереження, з початку дії “зеленого тарифу” в сонячну енергетику вже вклали близько двох мільярдів євро. Такий стрімкий прогрес дозволив Україні вийти на сьому позицію в Європі за темпами розвитку геліоенергетики.

Розглянемо 10 найпотужніших сонячних електростанцій в Україні, з’ясуємо, де вони розташовані, які мають показники та чим корисні для енергетичної галузі.


1. СЕС Tokmak Solar Energy

Потужність: 50 МВт
Площа: 96,4 га
Регіон: м. Токмак, Запорізька область
Рік запуску: 2018

Цю СЕС вважають найбільшою в Україні. Її потужності достатньо для освітлення кількох районів Запорізької області (Оріхівського, Гуляйпільського, Пологівського та частково Чернігівського). Від моменту запуску станція працює стабільно та без позаштатних ситуацій. Важливим показником для місцевої економіки стали додаткові 1,2 млрд грн інвестицій у регіон, а також щорічні надходження до бюджетів на рівні понад 100 млн грн.


2. СЕС Терновиця

Потужність: 20 МВт
Площа: 12 га
Регіон: с. Терновиця, Яворівський район, Львівська область
Рік запуску: 2018

У будівництво цієї СЕС компанія “Greenville Energy” інвестувала близько 149 млн грн. Завдяки своїй потужності, СЕС Терновиця здатна забезпечувати електроенергією близько п’яти тисяч домогосподарств, що робить її суттєвим кроком уперед у розвитку “зеленої” енергетики на Львівщині.


3. ФЕС Костогризове

Потужність: 18 МВт
Площа: 30 га
Регіон: с. Костогризове, Олешківський район, Херсонська область
Рік запуску: 2018

Генеральним підрядником будівництва виступило ТОВ “Енерго-сила”. Інвестори наголошують, що кліматичні умови Херсонщини є вкрай сприятливими для розвитку сонячної енергетики. Окрім виробництва екологічно чистої електроенергії, створення нових СЕС сприяє появі додаткових робочих місць та надходженням до місцевого бюджету за рахунок оренди земельних ділянок.


4. СЕС TIU Canada

Потужність: 10,5 МВт
Площа: 15 га
Регіон: м. Нікополь, Дніпропетровська область
Рік запуску: 2017

Ця сонячна електростанція стала першою інвестицією в рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою. Канадська компанія TIU Canada Ltd. вклала у проєкт 14 млн євро. Завдяки переходу на чисту електроенергію, місто Нікополь зменшило відходи від використання викопного палива на понад 12,7 тис. тонн на рік.


5. СЕС Озерна

Потужність: 9,9 МВт
Площа: 20 га
Регіон: с. Залужжя, Яворівський район, Львівська область
Рік запуску: 2016

На зведення СЕС Озерна було залучено понад 10 млн доларів інвестицій від латвійської компанії «Балтінвест Холдинг». Мережеву фотоелектростанцію збудували з метою тривалого виробництва екологічно чистої енергії та подальшого продажу за зеленим тарифом.


6. СЕС Тийглаш

Потужність: 9,072 МВт
Площа: 35 га
Регіон: с. Тийглаш, Закарпатська область
Рік запуску: 2017

Проєкт реалізувала компанія ТОВ “Євроімекс”. На момент запуску СЕС Тийглаш була найбільшою сонячною електростанцією в Західній Україні. За період побудови (з першої до десятої черги) було встановлено 79 тисяч сонячних панелей, що підкреслює масштабність та інноваційність цього об’єкта для регіону.


7. Добрівлянська ФЕС

Потужність: 7 МВт
Площа: 9 га
Регіон: с. Добрівляни, Заліщинський район, Тернопільська область
Рік запуску: 2018

У будівництво Добрівлянської ФЕС інвестовано 158 млн грн. Спершу вона займала 6 га землі та мала 16 тисяч сонячних модулів, проте згодом було розширено ще на 3,5 га, що дало змогу збільшити загальну потужність. Власником об’єкта є компанія “ФОРА С”.


8. Димерська СЕС

Потужність: 6 МВт
Площа: 15 га
Регіон: смт Димер, Київська область
Рік запуску: 2017

На сьогодні Димерська СЕС – найпотужніша в Київській області. Загальний проєкт включає ще три черги будівництва, після чого сумарна потужність сягне 50 МВт (близько 5% потужності стандартного блоку АЕС). На цей проєкт передбачено інвестиції обсягом 10 млн доларів, а окупність становить орієнтовно 6-7 років.


9. СЕС Павлівка

Потужність: 5,9 МВт
Площа: 18 га
Регіон: с. Павлівка, Тисменицький район, Івано-Франківська область
Рік запуску: 2018

Замовником робіт виступило ТОВ “Павлівська сонячна електростанція”, а підрядні роботи виконувало ТзОВ “Солар Стальконструкція”. У ході будівництва використано 21 696 фотоелектричних модулів і спеціальні алюмінієві кріплення для панелей. Ця СЕС допомагає регіону отримувати стабільну, чисту енергію з відновлюваних джерел.


10. СЕС Попельники

Потужність: 4,1 МВт
Площа: 8 га
Регіон: с. Попельники, Снятинський район, Івано-Франківська область
Рік запуску: 2016

Станція складається з майже 16 тисяч полікристалічних фотомодулів. Вона здатна генерувати близько 4,2 млн кВт*год “зеленої” електроенергії на рік, що дає змогу скоротити викиди СО2 на понад 2 тисячі тонн щороку. Це вагомий внесок у збереження довкілля і чистого повітря в регіоні.


Підсумок

Сонячні електростанції в Україні активно розвиваються, приносячи значні інвестиції, створюючи робочі місця та забезпечуючи мільйони кіловат-годин чистої енергії щороку. 10 найпотужніших сонячних електростанцій, наведені вище, – чудовий доказ того, що наша країна робить суттєві кроки на шляху до енергетичної незалежності та екологічної безпеки. Завдяки сприятливому клімату, вигідним “зеленим тарифам” та зростанню інтересу з боку міжнародних інвесторів, українська сонячна енергетика й надалі нарощуватиме свої потужності, відкриваючи перед регіонами нові економічні і технологічні перспективи.