Коли мрієте про захопливі краєвиди та яскраві враження, необов’язково їхати за кордон. В Україні є чимало місць, здатних викликати щире захоплення.
Приміром, Рівненщина може похвалитися дивовижними ландшафтами, історичними пам’ятками та природними чудами, які нерідко називають “українською Швейцарією” чи “Волинськими Афінами”. Якщо ви досі не знали, де відпочити на Рівненщині, ця добірка стане вам у пригоді. Нижче зібрані найцікавіші локації, які варто відвідати кожному мандрівникові.
1. Надслучанська Швейцарія
Якщо шукаєте, де відпочити на Рівненщині серед неймовірних краєвидів, відвідайте ландшафтний парк “Надслучанська Швейцарія”. Він входить до сотні природних чудес України і розташований у долині річки Случ. На території площею понад 1700 гектарів діють заказники, заповідні урочища та пам’ятки природи. Соснові та дубово-соснові ліси, скелясті береги зі степовою рослинністю, унікальна флора і фауна – усе це створює враження, що ви перебуваєте у самісінькому серці Європи.
За переказами, князь колись одружився зі швейцаркою, батьки якої, побачивши мальовничі схили річки Случ, назвали цю місцевість “Швейцарією”. І справді, красою пейзажі парку не поступаються відомим альпійським видам.
Як дістатись: найзручніше їхати київською трасою до смт Соснове, а далі прямувати в напрямку ландшафтного парку.
2. Базальтові стовпи
Задумуєтеся, що подивитися на Рівненщині, щоб здивуватися природі? Не пропустіть Базальтові стовпи в урочищі Іванова Долина поблизу сіл Базальтове, Берестовець та Новий Берестовець. Цей геологічний заказник відомий монолітними стовпами-багатогранниками заввишки до 30 метрів. Надзвичайно рівний розкол базальту формує геометрично досконалі колони, які вражають монументальністю.
Найфотогенічніший кар’єр, що вже частково затоплений, має назву “кар’єр №3”. Посеред водної гладі тут видніється острівець у формі серця, який місцеві жителі охрестили “Островом кохання”.
Як дістатись: від Рівного – до м. Костопіль (близько 35 км) автобусом або авто, далі ще 20 км до с. Базальтове чи Берестовець.
3. Волинські Афіни
Про давній Острог, імовірно, розповідали ще у школі, адже місто здавна славилося як освітній та культурний центр українських земель. Тут у XVI столітті постала перша у Східній Європі вища школа – Слов’яно-греко-латинська академія, а також діяла відома кирилична друкарня Івана Федорова. Саме в Острозі надруковані перші підручники та повна слов’яномовна Острозька Біблія.
Крім того, в місті збереглися середньовічні вежі (Кругла, Луцька, Татарська), храми (Богоявленська церква) і Свято-Троїцький Межиріцький монастир-фортеця. Щоб відчути дух “Волинських Афін”, достатньо прогулятися вузькими вуличками та оглянути давні мури.
Як дістатись: найкращий варіант – автомобілем чи маршруткою трасою Рівне–Хмельницький. Залізницею також можливо, проте від станції доведеться скористатися додатковим транспортом, щоб дістатися центра Острога.
4. Руїни замку в Губкові
На скелястому узбережжі річки Случ височіють мальовничі руїни Губківського замку. У XV столітті ця фортеця була однією з найміцніших на Волині: з чотирма кутовими вежами, бійницями та підйомним мостом. Замок витримував атаки татар, козаків, шведів і російських військ. Зрештою він був частково зруйнований, а нині привертає увагу туристів романтичною атмосферою і дикою природою, що захопила старі мури.
Подейкують, що стіни укріплення такі міцні, бо під час будівництва в розчин кидали численні курячі яйця, зібрані як податок. Місцеві жителі запевняють: навіть у руїнах відчувається відгомін колишньої величі.
Як дістатись: з Рівного до с. Губків курсують автобуси, які довезуть вас майже до самого підніжжя замкових руїн.
5. Біле озеро
Ще одна яскрава відповідь на запитання, де відпочити на Рівненщині, – це Біле озеро. Назву водойма отримала завдяки світлому дну, а неймовірна прозорість води дозволяє розгледіти риб та водорості. Озеро живлять переважно карстові джерела, тому воно надзвичайно чисте.
За легендою, раніше на місці озера стояло село з церквою, яку затопило, а храм залишився під водою. Через це місцеві вважають озеро “святим”, а вода тут – лікувальною. Глибина водойми сягає 25 метрів, тож купатися тут – справжнє задоволення. Відпочити можна з наметом або оселитися в одній із баз відпочинку, які розташовані неподалік.
Як дістатись: найпростіше – маршруткою з Рівного чи Вараша.
6. Юзефінський дуб (1300 років)
Задумайтеся, як це – обійняти дерево, діаметр стовбура якого неможливо осягнути одній людині! Саме таким є Юзефінський дуб, вік якого налічує понад 1300 років. Його ще називають “Дуб князя Ігоря”, оскільки, за переказами, він був свідком походів київського князя.
Незважаючи на численні удари блискавок, дерево й досі стоїть, символізуючи незламність природи. Мешканці села Глинне, неподалік якого росте дуб, вірять у його магічну силу. Кажуть, що обійми зі стовбуром сприяють добробуту й особливо допомагають молодятам у народженні дітей.
Як дістатись: з Рівного доїхати автобусом у напрямку м. Рокитне, потім пересісти на маршрутку до сіл Вежиця, Переходичі чи Дроздинь. На 40-му кілометрі від Рокитного поруч із жіночим монастирем Іверської ікони Божої Матері росте цей велет.
7. Клеванський замок
Клеванський замок входить до переліку ста найбільш видатних замків України. Колись ця фортифікація належала князю Чарторийському, мала систему ровів, оборонних веж і була доволі важливою стратегічною точкою. Втім, через віддаленість від центру Речі Посполитої замок поступово перетворили на колегіум, гімназію, а згодом – на шпиталь і прихисток для бездомних у воєнні часи.
Розташована фортеця на пагорбі над річкою Стубла, а неподалік – знаменитий Тунель кохання. За однією з місцевих легенд, у стінах замку замурували закоханих, яким не дозволили побратися. Тому кажуть, що навіть зруйновані стіни зберігають атмосферу таємничості й здатні зміцнювати почуття.
Як дістатись: із Рівного до Клевані (20 км) регулярно ходять маршрутки кожні 10–15 хвилин. Доїхавши до кінцевої зупинки, прямуйте вздовж луцької траси до повороту ліворуч у напрямку Церкви Різдва Христового та замку.
Поради мандрівникам
- Досліджуйте самостійно або з гідом. Рівненщина багата на історичні та природні пам’ятки, тож коротка екскурсія може не охопити всіх цікавинок.
- Плануйте наперед. Влітку тут особливо багато туристів, тому подбайте про місця в транспорті та житло заздалегідь.
- Зважайте на погоду. Більшість локацій – під відкритим небом, тому візьміть зручний одяг, взуття та захист від сонця.
Рівненщина – це не лише мальовнича природа, а й багата історична спадщина. Тепер ви знаєте, де відпочити на Рівненщині та що обов’язково варто побачити. Обирайте найцікавіший для себе маршрут і вирушайте в мандрівку, щоб відкрити для себе нові куточки України!