Літо – ідеальний час, щоб вирушити назустріч горам і кинути собі справжній виклик. Карпатські хребти вражають красою, і підкорення їхніх вершин відкриває величні панорами, дозволяє відчути свободу та перезавантажитись від буденності.
Прпоонуємо добірку з 10 українських гір, на які варто піднятися цього літа, навіть якщо ви не надто досвідчений альпініст. Обирайте маршрут і сміливо вирушайте назустріч пригодам.
1. Чивчинський хребет
Чивчинський хребет лежить у південно-східній частині Карпат. Його найвища точка – базальтова гора Чивчин (1769 м). Підйом на цю вершину чудово підходить навіть для новачків, адже хоч маршрут і стрімкий, він дає змогу відчути справжню гірську атмосферу серед лісових краєвидів.
Поруч розкинувся знаменитий хребет Чорногора, де височіє вершина Піп-Іван – третя за висотою в цьому регіоні після Говерли та Бребенескула. Походи в Чивчинах навчають основам гірського кемпінгу, дарують затишок вечірніх посиденьок біля багаття та змушують закохатися у Карпати з першого ж погляду.
Порада: Якщо відчуваєте в собі сили для тривалого походу, поєднайте сходження на Чивчин із прогулянкою до Попа-Івана чи інших вершин Чорногори. Так ви отримаєте неймовірний досвід справжнього альпінізму в українських горах.
2. Гора Великий Лостун
Великий Лостун (1653 м) – вершина, оповита історіями й легендами. Тут можна віднайти закинуті штольні й окопи часів Другої світової війни. Біля підніжжя гори розкинулось “Висяче болото” – гідрологічне диво, що живиться переважно дощовою водою і розташоване на висоті 1457 м над рівнем моря.
Походи до Великого Лостуна відкривають мальовничі краєвиди та дарують можливість на власні очі побачити відлуння історії в забутих тунелях. Ця вершина чудово підійде для тих, хто прагне додати в свою подорож нотку дослідницького азарту та відчути переваги карпатського альпінізму.
3. Як піднятися на Говерлу
Найвідоміша українська вершина – це, без сумніву, Говерла (2061 м). Маршрут зазвичай охоплює частину Чорногірського хребта й мальовниче озеро Несамовите. Похід на Говерлу – чудовий варіант для першого знайомства з Карпатами, адже підйом не є надто складним, але дарує незабутні враження.
На вершині ви відчуєте чисте гірське повітря, скуштуєте прохолодної джерельної води та будете згадувати затишні вечори біля вогнища довгі роки. Така пригода допоможе зрозуміти, чи готові ви до складніших маршрутів і триваліших подорожей Карпатами.
4. Озеро і вершина Бребенескул
Для багатьох мандрівників Бребенескул (1801 м) асоціюється насамперед із розташованим на його схилах найвищим в Україні озером. Воно лежить на висоті 1801 м у Чорногорському масиві, що входить до найбільшого Карпатського біосферного заповідника.
Попри те, що вода в озері вважається найтеплішою серед високогірних, її температура не перевищує 15 градусів. Дорогою до Бребенескула ви побачите, як природа змінюється з кожним метром, відчуєте розріджене повітря та насолодитеся вражаючими панорамами. Улітку тут часто прохолодно, тож слід підготувати теплий одяг.
5. Гора Пір’є
Пір’є (1574 м) – маловідома вершина на заході від гори Ротундул, тому потік туристів тут мінімальний. Тих, хто все ж дістається цих місць, зустрічають руїни колиби та невеличкий будиночок на самій полонині, які можуть стати прихистком у негоду.
Через близькість до українсько-румунського кордону гора Пір’є приваблює прикордонників, а для мандрівників відкриває шанс відчути себе на “безлюдному острові”. Маршрут порівняно нескладний, тож цю вершину рекомендують для любителів неспішного споглядання природи та втечі від цивілізації.
6. Піп-Іван (Чорногірський)
Піп-Іван (2020,5 м) – третя за висотою вершина Чорногірського хребта, розташована на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей. На самісінькій верхівці гори розміщена знаменита споруда, прозвана “Білий слон”, яка взимку обростає снігом і льодом настільки, що нагадує екзотичного велетня.
Найпопулярніші маршрути на Піп-Іван стартують із сіл Дземброня (через гору Смотрич або скелі Вухатий Камінь) чи Шибени (через озеро Марічейка). Улітку досвідчені мандрівники часто обирають довший шлях Чорногорським хребтом, підкорюючи принагідно Говерлу, Петрос, Брескул та інші знакові вершини.
Цікаво: Є ще один Піп-Іван – Піп-Іван Мармароський (1937,7 м), розташований на кордоні України та Румунії, у масиві Мармарош. Він менш популярний, але теж вартий відвідин.
7. Гора Команова
Гора Команова (1731 м) розташована поблизу українсько-румунського кордону, де на туристів чекають унікальні вертикальні скелі з назвою “Баби”. Звідси розгортаються приголомшливі панорами, а для досвідчених мандрівників Команова стане точкою старту до інших цікавих локацій.
Саме тут бере початок річка Чорний Черемош, а північніше від вершини простягається обширна полонина Палениця. Разом вони формують найбільше плоскогір’я Карпат, що особливо гарне в літній сезон.
8. Петрос
Петрос (2020,2 м) – вершина, розташована між горами Шешул та Говерла, у Рахівському районі Закарпатської області. Сходження на Петрос можливе протягом усього року, але зимові маршрути тут досить складні й потребують добрих навичок.
Якщо ви плануєте як підкорити Петрос без ризику, літо – чудова пора. Однак пам’ятайте про необхідне спорядження й, бажано, про супровід кваліфікованого інструктора, адже маршрут може виявитися виснажливим для малодосвідчених туристів.
9. Гора Гнатася
У південно-східній частині Чивчинських гір лежить Гнатася (1766 м). Її схили подекуди досить круті й скелясті, особливо з румунської сторони, тоді як українська частина гори більш полога. Маршрут вимагає певного досвіду та надійного спорядження, адже без цього сходження може видатися складним.
Гнатася розташована в найпівденнішій частині українських Карпат і відома тим, що її вершина та привершинна область незаліснені, що гарантує відкриті панорами та вражаюче знайомство з високогір’ям.
10. Менчул
Хоч Менчул (1998 м) офіційно не дотягує до статусу “двотисячника”, ця гора все ж входить до списку найбільших вершин України. Колись група активістів у 2009 році навіть намагалася зробити штучний насип, щоб офіційно підвищити Менчул.
Схили гори пологі, тому як піднятися на Менчул – питання нескладне: вона чудово підходить для початківців. За гарної погоди ви побачите краєвиди на хребет Пішконя, Боржаву та Чорногору. З Менчула відкривається особливе відчуття простору та свободи, характерне для гірського рельєфу.
Карпатські вершини зберігають у собі історію, традиції, мальовничі пейзажі та справжній дух пригод. Підкоривши хоч одну гору, ви поринете в атмосферу гірського кемпінгу, де повітря п’янить чистотою, а вечори біля багаття залишаються в пам’яті назавжди. Багато з описаних вершин доступні навіть для людей зі скромним досвідом у горах. Достатньо правильно спланувати маршрут і захопити усе необхідне спорядження.
Тож, якщо ви давно мріяли як підкорити Карпати чи шукали підказку, які саме вершини варті вашої уваги, – цей список стане відправною точкою для незабутнього літнього походу. Вирушайте в гори, щоб знайти тишу, перезавантажити розум і відчути, наскільки солодким може бути сон після насиченого активного дня на вершині!
Порада: Обов’язково дотримуйтесь правил безпеки, перевіряйте прогноз погоди й беріть із собою достатньо теплого одягу, навіть влітку. Гори мінливі, але саме в цьому їхня чарівність!