Можливо, ви чули, що якщо натиснути на сонну артерію, людина може втратити свідомість.
Чи справді це так, і чому сонна артерія настільки вразлива до подібних дій?
Що таке сонна артерія і для чого вона потрібна
У кожної людини дві сонні артерії – справа і зліва на шиї. Ліва артерія бере початок безпосередньо з аорти, а права – з плечеголовного стовбура. Головне завдання цих судин – забезпечувати головний мозок і органи голови кров’ю, насиченою киснем. Завдяки цьому мозок нормально функціонує і людина почувається добре.
Сонна артерія ділиться на зовнішню і внутрішню частини. Зовнішня частина відповідає за постачання крові до лиця та очей, тому іноді при хвилюванні або фізичному навантаженні шкіра може червоніти. Внутрішня ж забезпечує киснем безпосередньо клітини мозку.
Чому не можна натискати на сонну артерію
Однозначно не можна сильно тиснути на сонну артерію. Навіть короткочасний тиск спричиняє кисневе голодування мозку, що може викликати слабкість або запаморочення. Якщо ж натискати довго, людина може втратити свідомість через повну відсутність кисню в мозку. Саме тому сонна артерія має таку назву – через здатність викликати сонливість та втрату свідомості.
Особливо небезпечним є тривале та сильне здавлювання артерії. Це може призвести до серйозних наслідків – аж до незворотних пошкоджень мозку або навіть смерті. Якщо пошкодити артерію і почнеться кровотеча, без оперативної медичної допомоги летальний результат може настати буквально за 2-3 хвилини.
Як правильно перевірити пульс на сонній артерії
Перевіряючи пульс на сонній артерії, будьте дуже обережні. Не варто докладати зайвих зусиль. Найкраще – це легко прикласти до артерії середній та вказівний пальці тієї руки, яка знаходиться на тій же стороні, що й артерія (правою рукою – правий бік, лівою – лівий). Це дозволить уникнути непотрібного перетискання судин та отримати точний результат.
Дотримуючись цих простих правил, ви зможете безпечно контролювати своє здоров’я, не наражаючи себе та інших на ризик.